Στη Σπερχειάδα βρέθηκε στις 3 Ιουλίου 2022 ο Υπουργός οικονομικών κ. Χρήστος Σταϊκούρας, προκειμένου να παρουσιάσει τα έργα που έχουν πραγματοποιηθεί ή έχουν δρομολογηθεί και αφορούν τον Δήμο Μακρακώμης.

Τον Υπουργό υποδέχθηκε στο Δημαρχείο, ο Δήμαρχος κ. Γιώργος Χαντζής, ο οποίος τόνισε την άψογη συνεργασία και βοήθεια του Υπουργού για τα έργα που βρίσκονται σε στάδιο υλοποίησης ή μελέτης.

Ο κ. Υπουργός στην ομιλία του αναφέρθηκε στα 15 έργα, που η κυβέρνηση έχει υλοποιήσει, δρομολογήσει ή σχεδιάσει για τους Δημότες του Δήμου Μακρακώμης.

1ο Έργο. Σφαγεία Δυτικής Φθιώτιδας, υπογραφή ρύθμισης.

2ο Έργο. Ενίσχυση υποδομών σχολικών μονάδων.

3ο Έργο. Χρηματοδότηση Τ.Ο.Ε.Β. (ΤΟΕΒ Βίστριζας.)

4ο Έργο. Τηλεοπτικό Σήμα στις Λευκές Περιοχές.

5ο Έργο. Αποκατάσταση από φυσικές καταστροφές.

6ο Έργο. Εντάξεις έργων στο Πρόγραμμα «Αντώνης Τρίτσης».

7ο Έργο. Έκτακτη Χρηματοδότηση Δήμου Μακρακώμης.

8ο Έργο. Χορηγία πετρελαίου θέρμανσης σε Ιερούς Ναούς του Δήμου Μακρακώμης.

9ο Έργο. Οδικός Άξονας Ε-65.

10ο Έργο. Κατασκευή του Οδικού Άξονα «Λαμία – Καρπενήσι».

11ο Έργο. Πολεοδομική μεταρρύθμιση.

12ο Έργο. Εντάξεις σημαντικών αγροτικών έργων στον Δήμο Μακρακώμης.

13ο Έργο. Αρδευτικό Δίκτυο Ανατολικής Βίστριζας.

14ο Έργο. Ένταξη στοιχείου στο Εθνικό Ευρετήριο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Ελλάδας.

15ο Έργο: Ενεργειακή Αναβάθμιση πρώην Ειρηνοδικείου Σπερχειάδας και μετατροπή του σε κτίριο γραφείων και Επανάχρηση Δημοτικού Κτιρίου Πολιτιστικών Χρήσεων Μακρακώμης.